Soğuk Depo Nemlendirme Sistemleri ve Kullanım Alanları

Soğuk Hava Deposu Nemlendirme Sistemleri, meyve, sebze ve yeşillik ürünlerinin içinde bulunan bol miktarda suyun korunması adına, soğuk odalara mal giriş çıkışının fazla olduğu sezonlarda istenilen soğukluğu odanın ulaşması için nemlendirme sağlanması amacıyla kullanılan sistemlerdir.

Soğuk hava deposu genel olarak ortam sıcaklığını ve ortamdaki nemin sabit tutulmasını ve kontrol altına tutan ortamlardan oluşur. Ayrıca bu odalardaki herhangi bir sıcaklık veya nem dengesinin bozulması ekonomik olarak zarara neden olabilmektedir. Bu nedenle iklimlendirme sistemleri tercih edilmektedir.

Nemlendirme sistemleri, osilatör sayesinde 10 μm’den daha düşük su partikülleri ile nem ve dengeyi koruyan bir ortam oluşturmaktadır. Bu sayede ortamda bulunan nem ihtiyacı yükseltilerek, havanın nem oranını arttırır. Soğuk depolardaki nemlendirme sistemlerinin dijital kontrol ekranı, paslanmaz çelik kasası ve kompakt bir görünüm sağlanmaktadır. Otomasyon sitemlerinde otomatik ayarlanabilen su seviye kontrol sistemi sayesinde kullanımı kolaylaştırmaktadır.

Soğuk Depo Nemlendirme Sistemlerinin Önemi 

Soğuk hava deposunda ürünlerin taze ve hijyenik olması için en uygun iklim koşullarında saklanması gerekmektedir. Bu nedenle soğuk hava deposunda nemlendirme cihazlarının kullanılması gerekir. Ayrıca soğuk odalardaki nem oranı kontrolünün ürünlere olan avantajı da büyüktür. 

Soğuk hava depoları gıda gibi nem çeken ürünlere karşı sabit bir iklim ortamı sunarak muhafaza eder. İklimlendirme cihazları ve nemlendirme sistemleri sayesinde soğuk depo içerisindeki sıcaklık ve nem seviyesi korunmaktadır. Soğuk deponun içerisindeki hava sıcaklığı ve nem seviyesinin korunması için soğuk depo kapıları ve panelleri gibi ekipmanlara ihtiyaç vardır.

Soğuk Depo Nemlendirme Sistemlerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Soğuk depolardaki ürünlerin bulunduğu ortamın nemlendirilmesi ve iklim koşullarına uygun sıcaklık ve ışığının ayarlanmasında önemlidir. Nemlendirme sistemlerinin kullanıldığı alanlar aşağıdaki gibidir.

- Sebze, meyve, et ve tavuk işleme gibi soğuk depolarda,
- Konteyner soğuk hava depolarında,
- Sera, botanik bahçelerde,
- Tekstil atölyelerinde kullanılmaktadır.

Soğuk Depo Nemlendirme Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Soğuk depolardaki nemlendirme sistemleri mikro su tanelerini havaya püskürterek oda içerisindeki nem seviyesini korumaktadır. Ürünlerinin bulunduğu alandaki sıcaklığın artması, ürünlerin daha çok nem çekmesine neden olacaktır. Ayrıca ürünlerin nemi çekmesi ile ağırlık kaybı, raf ömrü, kalite gibi sorunlara neden olacaktır. Bu doğrultuda soğuk depolardaki iklimlendirme sistemlerinin avantajları;

- Soğuk depolardaki nem seviyesi olması gereken seviyede tutularak ürünlerin kalitesini korunmaktadır.
- İklimlendirme sistemleri sayesinde ürünler ilk günkü tazeliği korunmaktadır.
- Ürünlerin ilk günkü ağırlık değerleri korunmaktadır.
- Ürünlerin raf ömrü korunarak tazelikleri, ilk günkü hallerinde muhafaza edilir.
- Ürünlerin soğuk depolardaki nem kaybının önüne geçilmektedir.

Kısacası soğuk depo nemlendirme sistemleri sayesinde, soğuk odalarda muhafaza edilen ürünlerin tazelikleri ve kalitesinin korunması için nemlendirme yapılması gerekir. 

Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.