Endüstriyel Soğutma Cihazları ve Kullanım Alanları

Günümüzde endüstriyel soğutma cihazları, ürünlerin yapısal özelliğini bozmadan uzun süreler boyunca muhafaza edilmesini sağlayan cihazlardır. Erken bozulma ihtimali olan ürünlerin üretimden tüketimine kadar soğutucu cihazlarla donatılmış saklama alanlarında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bu sayede ürünün bozulması önlenmiş olur.

Endüstriyel soğutma cihazları, ısı ve nem dengelerini sabit tutmaya çalışmaktadır. Endüstri alanında bazı ürünler ısı dengesizliği ile kimyasal değişime uğrayabilir. Bu gibi durumların yaşanmasını engellemek için endüstriyel soğutma cihazları kullanılmaktadır. Üretimi yapılan endüstriyel soğutma cihazları istenilen ölçülerde üretilebilmektedir.

1- Endüstriyel Soğutma Cihazlarının Özellikleri ve Avantajları Nelerdir?


- 2670-86000 watt aralığındaki yüksek kapasiteli soğutma cihazlarıdır.
- 32 ayrı model de standart olarak üretimi yapılmaktadır.
- Endüstriyel cihazlarda genellikle yarı hermetik (semihermetic) kompresörler, cihazın kapasitesine göre evaporatör (iç ünite) tercih edilmektedir.
- Özel dizayn edilmiş kasa ve kaliteli ekipmanları sayesinde ses seviyesi minimuma indirilmiştir.
- İşletmelere büyük ölçüde ısı ve enerji tasarrufu sağlamaktadır. Ayrıca cihazların verimli çalışabilmeleri için uygun bir yere koymak gerekmektedir.
- Bu cihazlar sayesinde uygun koşullar sağlanarak erken bozulma ihtimali olan ürünlerin uzun süreler saklanması mümkün hale gelir.
- Yüksek verimli soğutma sağlamaktadır.
- Kolay kurulum ve montaj imkânı sağlar.
- Geniş ürün kitlesi bulunmaktadır.
- Dış hava şartlarına dayanıklı olarak üretilmiştir.

2- Endüstriyel Soğutma Cihazlarının Kullanım Alanları Nelerdir?


- Hastaneler
- Klinikler
- İlaç Depoları
- Marketler
- Pastaneler
- Restoranlar
- Kimya Sanayi ve depolarında
- Gıda Sanayi
- Okullar
- Oteller gibi pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Kısacası Endüstriyel soğutma cihazları gıda ve kimyasal ürünlerin üretiminde, yapıları bozulmadan saklanmasını sağlayan, ısı dengeleyici cihazlardır. Amaç dış ortamdaki ısıdan etkilenen ürünlerin ısısını minimum seviyeye düşürerek endüstriyel soğutma cihazları sayesinde ürünlerin sağlam kalmasını sağlamaktır. Yazımız ile ilgili daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.